0402DC-15NXJRW
Part number:
0402DC-15NXJRW
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
0402DC-15NXJRW
package:
Strip
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.026" (0.65mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Supplier Device Package
    0402
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating (Amps)
    1.2 A
  • Material - Core
    Ceramic
  • Inductance
    15 nH
  • Current - Saturation (Isat)
  • DC Resistance (DCR)
    115mOhm Max
  • Q @ Freq
    70 @ 900MHz
  • Frequency - Self Resonant
    6.2GHz
  • Inductance Frequency - Test
    250 MHz