0402DC-8N7XGRW
Part number:
0402DC-8N7XGRW
describe:
FIXED IND 8.7NH 1.6A 70MOHM SMD
  • Size / Dimension
    0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.026" (0.65mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Current Rating (Amps)
    1.6 A
  • Inductance
    8.7 nH
  • Current - Saturation (Isat)
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Q @ Freq
    73 @ 900MHz
  • Frequency - Self Resonant
    7.68GHz
  • Inductance Frequency - Test
    250 MHz