0603AF-821XJRW
Part number:
0603AF-821XJRW
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
FIXED IND 820NH 420MA 580MOHM SM
package:
Strip
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.036" (0.91mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Ratings
  • Supplier Device Package
    0603
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating (Amps)
    420 mA
  • Material - Core
    Ferrite
  • Inductance
    820 nH
  • Current - Saturation (Isat)
  • DC Resistance (DCR)
    580mOhm Max
  • Q @ Freq
    16 @ 7.9MHz
  • Frequency - Self Resonant
    325MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.9 MHz