0603DC-68NXJRW
Part number:
0603DC-68NXJRW
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
FIXED IND 68NH 890MA 372MOHM SMD
package:
Strip
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Drum Core, Wirewound
  • Size / Dimension
    0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.035" (0.89mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Supplier Device Package
    0603
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating (Amps)
    890 mA
  • Material - Core
    Ceramic
  • Inductance
    68 nH
  • Current - Saturation (Isat)
  • DC Resistance (DCR)
    372mOhm Max
  • Q @ Freq
    63 @ 900MHz
  • Frequency - Self Resonant
    1.65GHz
  • Inductance Frequency - Test
    200 MHz