AMPI0418ED3R3MT
Part number:
AMPI0418ED3R3MT
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 0418 3.3UH 2
package:
Cut Tape (CT)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
  • Size / Dimension
    0.161" L x 0.181" W (4.10mm x 4.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.071" (1.80mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    1618 (4146 Metric)
  • Supplier Device Package
    1618
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    2.8 A
  • Material - Core
    Iron Alloy
  • Inductance
    3.3 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    3.1A
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz