AMPI0420ED100MTA
Part number:
AMPI0420ED100MTA
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 0420 10UH 20
package:
Tape & Reel (TR)
    Active
  • Features
  • Size / Dimension
    0.181" L x 0.161" W (4.60mm x 4.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.079" (2.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating (Amps)
    1.6 A
  • Material - Core
    Metal
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    2A
  • DC Resistance (DCR)
    258mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz