AMPI0612GD100MTA
Part number:
AMPI0612GD100MTA
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 0612 10UH 20
package:
Cut Tape (CT)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
  • Size / Dimension
    0.260" Dia x 0.280" L (6.60mm x 7.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.047" (1.20mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    2628 (6671 Metric)
  • Supplier Device Package
    2628
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    2 A
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    3.1A
  • DC Resistance (DCR)
    250mOhm
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz