AMPI0630ED3R3MT
Part number:
AMPI0630ED3R3MT
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 0630 3.3UH 2
package:
Cut Tape (CT)
    Active
  • Features
  • Size / Dimension
    0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.118" (3.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating (Amps)
    6.5 A
  • Material - Core
    Metal
  • Inductance
    3.3 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    9.5A
  • DC Resistance (DCR)
    22mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz