AMPI0630GD6R8MT
Part number:
AMPI0630GD6R8MT
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 0630 6.8UH 2
  • Size / Dimension
    0.260" Dia x 0.280" L (6.60mm x 7.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.118" (3.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    2628 (6671 Metric)
  • Supplier Device Package
    2628
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    4.5 A
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Inductance
    6.8 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    8A
  • DC Resistance (DCR)
    60mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz