AMPI0640ED2R2MT
Part number:
AMPI0640ED2R2MT
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 0640 2.2UH 2
  • Size / Dimension
    0.260" Dia x 0.280" L (6.60mm x 7.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.157" (4.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    2628 (6671 Metric)
  • Supplier Device Package
    2628
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    9 A
  • Material - Core
    Iron Alloy
  • Inductance
    2.2 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    11A
  • DC Resistance (DCR)
    10mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz