AMPI252012ED3R3MT
Part number:
AMPI252012ED3R3MT
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 252012 3.3UH
  • Size / Dimension
    0.079" L x 0.098" W (2.00mm x 2.50mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.047" (1.20mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    0810 (2025 Metric)
  • Supplier Device Package
    0810
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    1.7 A
  • Material - Core
    Iron Alloy
  • Inductance
    3.3 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    1.8A
  • DC Resistance (DCR)
    220mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    1 MHz