ATNR30102R2MT
Part number:
ATNR30102R2MT
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 3010 2.2UH 2
package:
Cut Tape (CT)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.039" (1.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    1212 (3030 Metric)
  • Supplier Device Package
    1212
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    1.3 A
  • Material - Core
    Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
  • Inductance
    2.2 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    1.3A
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz