ATNR4010100MTA
Part number:
ATNR4010100MTA
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 4010 10UH 20
  • Size / Dimension
    0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.039" (1.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    1616 (4040 Metric)
  • Supplier Device Package
    1616
  • Current Rating (Amps)
    0.9 A
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    900mA
  • DC Resistance (DCR)
    550mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz