ATNR5040M2R2MT
Part number:
ATNR5040M2R2MT
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 5040 2.2UH 2
package:
Cut Tape (CT)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.165" (4.20mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    2020 (5050 Metric)
  • Supplier Device Package
    2020
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    3.5 A
  • Material - Core
    Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
  • Inductance
    2.2 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    5.7A
  • DC Resistance (DCR)
    27mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz