ATNR6012100MTB
Part number:
ATNR6012100MTB
CLASSIFICATION:
describe:
SMD POWER INDUCTORS 6012 10UH 20
  • Size / Dimension
    0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.043" (1.10mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    2424 (6060 Metric)
  • Supplier Device Package
    2424
  • Current Rating (Amps)
    1.1 A
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    1.4A
  • DC Resistance (DCR)
    430mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz