AWIM105804D-R15S1MTF
Part number:
AWIM105804D-R15S1MTF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
HIGH CURRENT POWR IND 120NH 55A
package:
Tape & Reel (TR)
    Active
  • Features
    Molded Inductors, Molding Power Choke, Soft Saturation
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Molded
  • Size / Dimension
    0.413" Dia x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.157" (4.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    55 A
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Inductance
    120 nH
  • Current - Saturation (Isat)
    100A
  • DC Resistance (DCR)
    0.43mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz