CPD1415B-100M
Part number:
CPD1415B-100M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CLASS D INDUCTOR FOR DIGITAL AMP
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
    Low Loss, Soft Saturation
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    0.610" L x 0.551" W (15.50mm x 14.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.630" (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Supplier Device Package
    Radial - 4 Leads
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    8 A
  • Material - Core
    Ferrite
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    12.3A
  • DC Resistance (DCR)
    11mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    1 kHz