CSAB0740-100M
Part number:
CSAB0740-100M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
SMD MOLDING POWER CHOKE
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Molded
  • Size / Dimension
    0.285" L x 0.260" W (7.25mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.157" (4.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    4.8 A
  • Material - Core
    Alloy Powder
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    6A
  • DC Resistance (DCR)
    65mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz