CSBX2212-100M
Part number:
CSBX2212-100M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
    High Saturation
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    0.886" L x 0.866" W (22.50mm x 22.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.488" (12.40mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    21 A
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    40A
  • DC Resistance (DCR)
    3.88mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz