CSCF2918H-100MC
Part number:
CSCF2918H-100MC
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
    Mn-Zn Ferrite Low Loss
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    1.102" L x 1.063" W (28.00mm x 27.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.728" (18.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    30 A
  • Material - Core
    Ferrite
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    33A
  • DC Resistance (DCR)
    2.58mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz