CTH7F-120K
Part number:
CTH7F-120K
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
12UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
package:
Tape & Reel (TR)
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
  • Size / Dimension
    0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)
  • Height - Seated (Max)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±10%
  • Package / Case
    Axial
  • Ratings
  • Supplier Device Package
    Axial
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating (Amps)
    1.3 A
  • Material - Core
  • Inductance
    12 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    3.6A
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
    16MHz
  • Inductance Frequency - Test
    1 kHz