CTM2474F-221L
Part number:
CTM2474F-221L
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
220UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
package:
Bulk
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Molded
  • Size / Dimension
    0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
  • Height - Seated (Max)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±15%
  • Package / Case
    Axial
  • Ratings
  • Supplier Device Package
    Axial
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating (Amps)
    840 mA
  • Material - Core
  • Inductance
    220 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    430mA
  • DC Resistance (DCR)
    505mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    1 kHz