CTSDB0905F-100M
Part number:
CTSDB0905F-100M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
10UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
package:
Tape & Reel (TR)
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
  • Size / Dimension
    0.492" L x 0.398" W (12.50mm x 10.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.236" (6.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 75°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Shielded
  • Material - Core
  • Inductance
    10 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    2.4A
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    1 kHz