DP20161R0MSB
Part number:
DP20161R0MSB
CLASSIFICATION:
describe:
Shielded Molded SMD Power Induct
package:
Tape & Reel (TR)
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
  • Size / Dimension
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.039" (1.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Ratings
  • Supplier Device Package
    0806
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    2.2 A
  • Material - Core
    Alloy Powder
  • Inductance
    1 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    3.1A
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    1 MHz