DP20162R2MSB
Part number:
DP20162R2MSB
CLASSIFICATION:
describe:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR , 20
  • Size / Dimension
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.039" (1.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    1.4 A
  • Inductance
    2.2 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    2A
  • DC Resistance (DCR)
    168mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    1 MHz