ECE-A1AKA220
Part number:
ECE-A1AKA220
CLASSIFICATION:
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL TH
package:
Bulk
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    General Purpose
  • Size / Dimension
    0.157" Dia (4.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.276" (7.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Capacitance
    22 µF
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 85°C
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Lead Spacing
    0.059" (1.50mm)
  • Ratings
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ High Frequency
    59.5 mA @ 10 kHz