ECE-A1CKA220
Part number:
ECE-A1CKA220
CLASSIFICATION:
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL TH
  • Size / Dimension
    0.157" Dia (4.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.276" (7.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Capacitance
    22 µF
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 85°C
  • Lead Spacing
    0.059" (1.50mm)
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    39 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    66.3 mA @ 10 kHz