ESMG100ELL470ME11D
Part number:
ESMG100ELL470ME11D
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    General Purpose
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Capacitance
    47 µF
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Ratings
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    100 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    180 mA @ 100 kHz