ESMG6R3ELL332MJ20S
Part number:
ESMG6R3ELL332MJ20S
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    General Purpose
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Capacitance
    3300 µF
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Ratings
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.185 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2798 A @ 100 kHz