FWPQ2616-6R8K-RC
Part number:
FWPQ2616-6R8K-RC
CLASSIFICATION:
describe:
6.8UH +/-10% FLAT WIRE SMD INDUC
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    1.098" L x 0.795" W (27.90mm x 20.20mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.693" (17.60mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Tolerance
    ±10%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    28.8 A
  • Material - Core
  • Inductance
    6.8 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    45.9A
  • DC Resistance (DCR)
    2.85mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz