FWPQ2817H-150K
Part number:
FWPQ2817H-150K
CLASSIFICATION:
describe:
FIXED IND 15UH 28A 2.82 MOHM TH
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    1.102" L x 0.760" W (28.00mm x 19.30mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.906" (23.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Tolerance
    ±10%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    28 A
  • Material - Core
  • Inductance
    15 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    21.9A
  • DC Resistance (DCR)
    2.82mOhm
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
    16MHz
  • Inductance Frequency - Test
    500 kHz