PCS104-150M-RC
Part number:
PCS104-150M-RC
CLASSIFICATION:
describe:
15UH +/-20% SMD INDUCTOR
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
  • Size / Dimension
    0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.157" (4.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Ratings
  • Supplier Device Package
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    3.6 A
  • Material - Core
  • Inductance
    15 µH
  • Current - Saturation (Isat)
  • DC Resistance (DCR)
    50mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz