PCS105-2R2M-RC
Part number:
PCS105-2R2M-RC
CLASSIFICATION:
describe:
2.2UH +/-20% SMD INDUCTOR
  • Size / Dimension
    0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.197" (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    9.25 A
  • Material - Core
  • Inductance
    2.2 µH
  • Current - Saturation (Isat)
  • DC Resistance (DCR)
    7.2mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz