PCS125-101M-RC
Part number:
PCS125-101M-RC
CLASSIFICATION:
describe:
100UH +/-20% SMD INDUCTOR
  • Size / Dimension
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.236" (6.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    1.3 A
  • Material - Core
  • Inductance
    100 µH
  • Current - Saturation (Isat)
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    1 kHz