PCSV65-470M-RC
Part number:
PCSV65-470M-RC
CLASSIFICATION:
describe:
FIXED IND 47UH 1.2A 245MOHM SMD
  • Size / Dimension
    0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.177" (4.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    1.2 A
  • Material - Core
  • Inductance
    47 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    1.9A
  • DC Resistance (DCR)
    245mOhm
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz