PCSV80-220M-RC
Part number:
PCSV80-220M-RC
CLASSIFICATION:
describe:
FIXED IND 22UH 2.6A 80 MOHM SMD
  • Type
    Wirewound
  • Size / Dimension
    0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.165" (4.20mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    2.6 A
  • Material - Core
  • Inductance
    22 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    2.8A
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz