SCFS10000
Part number:
SCFS10000
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
DIODE STANDARD 10000V 1.5A
package:
Bulk
  • Part Status
    Discontinued at
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 µA @ 10000 V
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    10000 V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    19.8 V @ 3 A
  • Capacitance @ Vr, F
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C