SCFS2000
Part number:
SCFS2000
describe:
DIODE STANDARD 2000V 1.5A
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 µA @ 2000 V
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2000 V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    5.4 V @ 3 A
  • Capacitance @ Vr, F
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C