SCFS6000
Part number:
SCFS6000
describe:
DIODE STANDARD 6000V 500MA
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1 µA @ 5000 V
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    6000 V
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    12.6 V @ 3 A
  • Capacitance @ Vr, F
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C