XGL4020-562MEC
Part number:
XGL4020-562MEC
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
FIXED IND 5.6UH 5.3A 53.6MOHM SM
package:
Strip
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
    Active
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Molded
  • Size / Dimension
    0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.083" (2.10mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 165°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    1616 (4040 Metric)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Supplier Device Package
    1616
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating (Amps)
    5.3 A
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Inductance
    5.6 µH
  • Current - Saturation (Isat)
    3.7A
  • DC Resistance (DCR)
    53.6mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
    22MHz
  • Inductance Frequency - Test
    1 MHz