ADP3806JRU-12.6-R7
Part number:
ADP3806JRU-12.6-R7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC BATT CHG LI-ION 24TSSOP
package:
Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C ~ 100°C (TA)
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-TSSOP
  • Interface
  • Fault Protection
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion
  • Number of Cells
  • Voltage - Supply (Max)
    20V
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Programmable Features
  • Charge Current - Max
  • Battery Pack Voltage
    12.6V