BQ25101YFPT
Part number:
BQ25101YFPT
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DSBGA
package:
Cut Tape (CT)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    6-XFBGA, DSBGA
  • Supplier Device Package
    6-DSBGA
  • Interface
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    6.45V
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Programmable Features
    Current
  • Charge Current - Max
    250mA
  • Battery Pack Voltage
    4.2V