LM3420AM5-8.4/NOPB
Part number:
LM3420AM5-8.4/NOPB
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC BATT CNTL LI-ION 2CEL SOT23-5
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Interface
  • Fault Protection
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion
  • Number of Cells
    2
  • Voltage - Supply (Max)
    20V
  • Current - Charging
  • Programmable Features
  • Charge Current - Max
    1A
  • Battery Pack Voltage
    8.4V