LM3622MX-4.1
Part number:
LM3622MX-4.1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC BATT CONTRL LI-ION 1CEL 8SOIC
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 70°C (TA)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Interface
  • Fault Protection
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    24V
  • Current - Charging
    Constant
  • Programmable Features
  • Charge Current - Max
  • Battery Pack Voltage
    4.1V