LT3650IDD-4.1#PBF
Part number:
LT3650IDD-4.1#PBF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12DFN
package:
Tube
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    12-WFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    12-DFN (3x3)
  • Interface
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    32V
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Programmable Features
    Timer
  • Charge Current - Max
    2A
  • Battery Pack Voltage
    4.1V