LTC4121IUD-4.2
Part number:
LTC4121IUD-4.2
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC BATT CHG LI-ION 16QFN
package:
Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    16-QFN (3x3)
  • Interface
  • Fault Protection
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
  • Voltage - Supply (Max)
    40V
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Programmable Features
  • Charge Current - Max
    400mA
  • Battery Pack Voltage
    4.2V