MIC79050-4.2BMM
Part number:
MIC79050-4.2BMM
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Interface
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    16V
  • Current - Charging
    Constant, Pulsed
  • Programmable Features
  • Charge Current - Max
  • Battery Pack Voltage
    4.2V