TPS65010RGZR
Part number:
TPS65010RGZR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 48VQFN
package:
Cut Tape (CT)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    48-VQFN (7x7)
  • Interface
    I2C, USB
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    5.5V
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Programmable Features
  • Charge Current - Max
    500mA
  • Battery Pack Voltage
    4.2V